Nebezpečí na internetu

Nebezpečí na internetu

Internet přináší spoustu zábavy, informací, ale také nebezpečí. Především mladší ročníky využívají sociální sítě, které jsou určeny ke komunikování s přáteli v prostředí internetu, ve kterém si uživatel musí vytvořit profilový účet. Bohužel si účty tyto vytváří i různí podvodníci, kteří následně děti žádají
o přidání do přátel či ke sledování profilu. Většina dětí si do profilu vkládá fotografie, některé nevhodné, odvážné až intimní. Ty si poté onen podvodník - virtuální kamarád může stáhnout, uložit a následně zneužít. Podvodníci jsou v komunikaci s dětmi velmi zběhlí a navážou s dětmi takový vztah, díky němuž děti navádí k vytváření
a zasílání dalších fotografií. Toto jednání může vyústit až k vydírání, a to i takovému, že pokud nebude uhrazena určitá finanční částka, fotografie zveřejní na internetu nebo třeba ve škole.  Někdy se ale bohužel může jednat o opravdového kamaráda, spolužáka, který získané fotografie použije tak, že je rozešle skupině dalších spolužáku či celé škole. Časté jsou
i případy, kdy virtuální kamarád po čase požádá o schůzku, a děti toto pozvání přijmou. Ať již ze zvědavosti nebo se cítí sami bez kamarádů. Bohužel většina rodičů často ani neví o tom, že se chce jejich dítě setkat s virtuálním kamarádem. Samozřejmě nemusí se stát nic hrozného, ale bohužel jsou známy i případy, kdy věc poté musela řešit policie. Rodiče by měli dětem vysvětlit, že taková setkání mohou být i nebezpečná. Nejvíce ohroženou skupinou, jsou děti, především pak dívky ve věku od 12 do 15 let.

Není dobré dětem zakazovat používání internetu, protože zakázané ovoce chutná nejlépe.  Je však nutné stanovit si s dětmi pravidla chování a používání internetu. Seznámit je s nebezpečími a do určité míry také kontrolovat jejich chování. Buďte všímaví ke svým dětem, zajímejte se o to, co na internetu dělají, kolik času na něm tráví, na jaké chodí stránky
a především jaké informaci zveřejňují. V případě, že jsou ve skupině, kde komunikují s cizími lidmi, neměli by sdělovat žádné osobní informace, jako například kde bydlí, že jsou doma sami, jakou školu navštěvují nebo jim posílat svoje fotky. Poučte své děti, že nikdy nesmí přistoupit na setkání s cizí osobou, se kterou se seznámily na internetu. Nikdy neví, kdo je na druhé straně. I když pošle „svoji“ fotografii, neznamená to, že je to opravdu ten, za koho se vydává.

 

Jak poznáte, že se vaše dítě chová podezřele:

 • často vysedává u počítače a dlouze si s někým píše
 • zakrývá si obrazovku nebo zavírá prohlížeč, kdykoliv přijdete
 • vyhýbá se odpovědi, když se zeptáte, co na počítači dělá

Proto je dobré:

 • umístit počítač do místnosti, kde máte dítě pod dohledem
 • stanovit si pravidla užívání počítače
 • kontrolovat, co dítě na internetu dělá a s kým si píše
 • zvážit používání programu, který zabrání dítěti vstup na nežádoucí stránky


Tomuto tématu se věnuje Evropský policejní úřad Europol, který spustil v roce 2017 kampaň
s názvem #SayNo! ("ŘEKNI NE!"), varující před znepokojivým rychlým nárůstem počtu případů sexuálního nátlaku a vydírání dětí v online prostředí a upozorňuje zejména na nebezpečnost online komunikace. K této kampani bylo natočeno krátké video, které je možné shlédnout na internetu po zadání hesla „Say no!“ případně „Řekni ne!“.

Jsi oběť? Řekni si o pomoc. Nahlaš to!  
Výzva Europolu těm, kteří se stali nebo se můžou stát cílem páchání této trestné činnosti je následující: „Neplať a nestyď se to ohlásit na Policii“. Pokud Ti někdo bude vyhrožovat, že bude sdílet Tvé fotky nebo video se sexuálním podtextem, když nepošleš peníze, postupuj následovně:

 1. Už nic dalšího nesdílej, nic neplať.
 2. Vyhledej pomoc. Nejsi sám.
 3. Uchovej si důkazy. Nic nevymaž.
 4. Přestaň komunikovat. Odstav dotyčnou osobu.
 5. Oznam to na policii! por. Mgr. Lenka Dvořáková
  KŘPL, koordinátor prevence kriminality
Fotogalerie >>>